UOKiK nie wyemituje w mediach komunikatów dla konsumentów o wadach prawnych kredytów frankowych

 

[7 września 2017]

Trzy miesiące temu Prezes UOKiK otrzymał petycję o wyemitowanie w mediach publicznych ostrzeżeń dla konsumentów, którzy zostali przez banki złapani w pułapkę kredytów frankowych.

Niestety Prezes UOKiK odmawia emisji takich komunikatów, choć mógłby to zrobić nieodpłatnie na antenach publicznej telewizji i radia, a więc docierając do niemal wszystkich zainteresowanych (grupa około 2 miliony konsumentów uwikłanych w pseudofranki).

Jaki jest powód odmowy? Ponoć problem jest już powszechnie znany i każdy "frankowicz" już od dawna wie, że ma w swojej umowie abuzywne klauzule. Skąd taki optymizm u Prezesa UOKiK, tego nie wie chyba nikt, poza samym Prezesem.

Prezes UOKiK wie również, że taka akcja z komunikatami w mediach "nie przyczyniłaby się w znaczny sposób do zwiększenia ochrony konsumentów".

Przypomnijmy, że strona internetowa UOKiK z informacjami na temat kredytów frankowych ma około 2 tysiące odwiedzin miesięcznie, a kredytobiorców poszkodowanych przez banki jest około miliona. No ale Pan Prezes uważa, że nie trzeba informować, bo przecież wszyscy już i tak od dawna wszystko wiedzą. 

Reasumując - UOKiK nie robił w praktyce kompletnie nic w latach 2006-2010, aby skutecznie przeciwdziałać oszukaniu przez banki niemal miliona kredytobiorców, a teraz nie zamierza tych samych kredytobiorców (których nie ochronił) nawet poinformować, że ich umowy zawierają klauzule dla konsumentów niewiążące.

Poniżej pełna treść odpowiedzi Prezesa UOKiK na petycję.

Strona UOKiK z petycją dostępna jest tutaj: https://uokik.gov.pl/petycje.php?news_id=13263 

 
Script logo